İnsana En Yakın Canlı Hayvanlar Mıdır?

İnsana En Yakın Canlı Hayvanlar Mıdır?

 

İnsanoğlu aynı ekosistemde hayvan, bitki, mantar ve mikroorganizmalar ile birlikte yaşamaktadır. İnsanlar yaşayan canlıları öncelikle basitçe bitkiler ve hayvanlar diye ikiye ayırmaktadır. Bunun nedeni bir yardım olmadan fiziksel olarak beyinin algılayabildiği ve en çok sosyal açıdan iletişimde olduğu bu iki alem olduğundandır. Aslında mikroorganizmalarda hem faydaları ile hem de zararları ile insan yaşamında ana etkenlerden biri olmasına rağmen gözle görülmedikleri için genelde hep yok sayılmışlardır. Mantarın durumu ise çok farklı onlar ayrı bir alem olmasına rağmen hep bitki olarak görülmektedirler.

 

İnsana En yakın canlı hayvanlar

 

İnsanların gözdesi olan: bitkiler ve hayvanlar arasından bitkiler pasif hareketli canlılarken hayvanlar bizler gibi aktif hareketli canlılardır. Yani bitkilerde güneşe yönelme gibi pasif hareketler yapabilmelerine rağmen biz ve hayvanlar gibi yürüyüp koşamazlar. Bu durum insanlara en yakın canlı olarak hayvanları ilk sıraya koymaktadır.

 

Evrim Ne Diyor?

 

İnsana En Yakın Canlı Hayvanlar Mıdır? Evrimsel olarak insanlarda bir hayvan olarak kabul edildiği için bizlere en yakın canlı grubu hayvanlardır. Hayvanlar ile insanların birçok gen grubu benzerdir. Bu durumun sonucudur ki hayvanlarında bizler gibi aktif hareketleri sistemsel fonksiyonları mevcuttur. Tabi hayvanlar arasında insana benzerlik en ilkelinden (süngerler) en gelişmişine (omurgalılar) doğru artmaktadır. Tek hücreli bir su ayısının veya en ilkel canlı olan su ayısının omurgalılara benzerliği çok daha azdır. Ancak omurgalıların birçok özeliği insanlar ile aynıdır.

 

Hayvanlar arasından en yakını köpekler

 

Hayvanlar arasından insana en yakın canlı ise köpeklerdir. Birçok testte hayvanlar arasından eğitilebilen en iyi canlı köpekler olduğu ortaya çıkarılmıştır. Köpekler evcilleştirilen birçok canlı içinden de insan hareketlerini en hızlı algılayabilen canlı olduğu bilinmektedir. Bu nedenden dolayıdır ki köpekler polis ve itfaiye teşkilatının tek hayvan üyelerini oluşturmaktadırlar.