İkiz Kardeşlerin Diğer Kardeşlere Oranla Bağları Daha Mı Güçlüdür

İkiz Kardeşlerin Diğer Kardeşlere Oranla Bağları Daha Mı Güçlüdür

Bir annenin doğal yolla ikiz bebek sahibi olma ihtimali %1 civarındadır. Bu oran bazı ülkelerde tüp bebek tedavi yöntemi ile civarına kadar çıkmıştır. Tek doğan bebekler ile çoklu doğan bebekler arasındaki bu fark doğal yolla ikiz bebek sahibi olmak aslında bir mucize olduğunun göstergesidir.

 

İkizlerin ilk bağı anne karnında oluşur

 

Aynı rahme düşen iki bebek ilk andan itibaren kardeşini de annesi gibi vücudunun ayrılmaz bir parçası olarak görür. Hatta tek plasenta içerisinde yaşayan tek yumurta ikizleri bir birine bile dokuna bilmektedirler.

 

İlk çocukluk döneminde oluşan bağ

 

Doğumun 4. ayından itibaren çevrelerini çözümlemeye başlayan bebekler ikizleri ile iletişim kurmaya da başlarlar. Bir birlerine dokunma, gülme, biri ağladığında diğerinin de ağlaması ilk bağları ortaya çıkarır. Hatta ilk konuşma deneyimleri kendi aralarında oluşturdukları bir dil ile bile gerçekleşebilmektedir.

 

Bağlılık mı Bağımlılık mı?

 

6-7 yaşa kadar süren bu bağlılık ilkokula başlama ile kendini biraz daha açığa vurur. İkizler ayrılmak istemez, bir birlerine karşı koruyucu ve kollayıcı davranırlar. Bu durum öz güven eksikliğinin ortaya çıktığı, bağlılığı aşmış bir bağımlılıkta olabilir. Bu yüzden 1. sınıftan itibaren öğretmenler ikizlerin ayrı sınıflarda okumasını tavsiye etmektedirler.

 

Bütün ikizler aynı bağlılığı kurabilir mi

 

İkiz kardeşler arasında ki bağlılık kız-kız, erkek-erkek, kız-erkek, tek yumurta ve çift yumurta olma durumlarına göre farklılık göstermektedir. En güçlü bağ tek yumurta ikizlerinde görülmektedir. Genetik olarak bir birinin aynı olan bu kardeşler biri sevindiğinde ya da üzüldüğünde bunu diğerinin hissedebildiğini dahi söylemektedirler.

 

İkiz kardeşlerin bağını aileler desteklemelidirler

 

İkizler kardeşler bir birlerinin en iyi arkadaşı, dostu, sırdaşıdır. Ailelerin çocuklarını karşılaştırmaması, kıskançlık duygusuna itici davranışlarda bulunmaması, doğuştan gelen benzerlik ve farklılıklarına saygı göstermesi gerekir. Her çocuk anne ve babasına oluşturduğu doğal bağı kardeşlerine karşı da kurar ki bu ikizler arasında daha sağlamdır, yeter ki anne ve babalar destekleyici olsun.