Hayvanların İnsan Yiyeceği Olarak Kullanılması Uygun Mudur?

Hayvanların İnsan Yiyeceği Olarak Kullanılması Uygun Mudur?

 

Et yemekten hoşlanan birçok insan bu soruya evet yanıtını, hayvansal gıda tüketmeyen insanlar ise bu soruya hayır yanıtını verecektir. Tamamen kişisel olan bu sorunun yanıtı, biraz da günümüzdeki etik ve ahlak kurallarına bağlıdır. Birçok insanın hayvansal gıda tüketmiyor olmasının nedeni onların oldukça eziyet verici koşullar altında kesildiğini düşünmesi ya da kesilene kadar oldukça kötü koşullar altında tutulmasıdır.

 

Bir kesim insan ise bunun hayvanları kullanmak olduğunu, onların da yaşamlarını olduğunu ve üzerlerinden çıkar sağlamak istemedikleri için tüketmediklerini belirtmektedir. Örneğin Çin’de oldukça yaygın olarak tüketildiğini bildiğimiz Pekin Ördekleri beslenme çeşitleri ve koşullarıyla bir süre dünya gündemine oturmuş ve birçok insan et tüketse dahi bu tutumun etik olmadığını savunmuştu.

 

Ördek ya da kazların daha lezzetli olduğu düşüncesiyle kesime gitmeden önce, bir hafta boyunca midelerine indirilen bir hortum yoluyla belli bir sıvı ile beslendiği ortaya çıkınca birçok hayvan hakları savunucusu şu soruyu ortaya çıkardı; hayvanların insan yiyeceği olarak kullanılması uygun mudur? Et yemekten hoşlanan insanlar bunun etik ve ahlaksal yönden suistimal edilmediği sürece uygun olduğunu savunarak kendilerini korudular.

 

Hangi hayvanlar yiyecek olarak kullanılmaktadır?

 

Özellikle dana, koyun, inek, tavuk, hindi gibi hayvanların gıda sektöründe kullanımı yaygınken yabancı birçok ülkede domuz da tüketilmektedir. Hindistan ise inançları gereği inekleri kesmez ya da yiyecek gözüyle görmez. Uzakdoğu ülkeleri ise kedi, köpek gibi sokak hayvanlarından her türlü böceğe, her tür deniz hayvanına ve yılana kadar hayvanı gıda sektöründe kullanır.

 

 Vegan ya da vejetaryenler neden hayvansal gıdaları reddeder?

 

Veganlar her tür hayvansal gıdayı reddederken, vejetaryenler sadece et yemezler. Bazıları bunun sağlıksız olduğu görüşünde olarak bunu sürdürürken bazıları ise hayvanları gıda gözüyle görmenin uygun olmadığını düşünerek bunu yaşam felsefesi olarak benimser.