Altın Çilek İle Zayıflama

Altın Çilek İle Zayıflama

 

Türkiye’de yeni yeni dikkat çekmeye başlayan altın çilek daha çok zayıflamak isteyenlerin yöneldiği bir meyvedir. Her gün düzenli olarak tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Türkiye’de henüz çok fazla üretilmemektedir ama kullanımı son derece yaygınlaşmıştır. Taze veya kuru olarak tüketilebilir. Hap şeklinde olanları da mevcuttur ama tazesinin tüketilmesi sağlık açısından daha yararlı olacaktır. Her gün düzenli olarak bir miktar altın çilek tüketmek bağışıklığı güçlendirerek hastalılara karşı koruma sağlar. Sadece zayıflamak isteyenler değil herkes tüketebilir.

 

Altın Çilek İle Zayıflama

 

Zayıflama dönemine oldukça destek olan altın çilek metabolizmayı hızlandırarak daha hızlı kilo vermeyi sağlar. Daha çok kilo vermek isteyen insanlar tarafından rağbet görmektedir. Zayıflamaya yardımcı olmasının temel sebebi lifli yapısıdır. Çoğu meyveden çok daha fazla lif içerdiğinden hem tok tutar hem de fazla yemek yemeyi engeller.

 

Faydaları Nelerdir?

 

Altın çileğin bilinen çok fazla faydası mevcuttur. Vücudu temizleyici özelliği sayesinde detoks etkisi yaratır. Bağırsakların az çalışması diyet yapan insanlarda yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Lifli bir meyve olduğundan bağırsakların çalışmasını düzenler.

Kilolu insanların birçoğunda şeker hastalığı bulunduğundan kilo verdirmenin yanı sıra şekerin düşmesini de sağlar. Çok fazla vitamini aynı anda bünyesinde bulundurduğundan diyet sürecinde kaybedilen vitamin ve minerallerin karşılanmasına yardımcı olur. Çok fazla tüketildiğinde her yiyecekte olduğu gibi belirli zararları olabilmektedir. Özellikle tansiyon düşürücü etkisinden dolayı düşük tansiyonlu olan insanların çok aşırıya kaçmadan tüketmesinde yarar vardır.

 

Altın Çilek Nasıl Kullanılmalıdır?

 

Biraz pahalı bir meyve olan altın çilek diğer tüm meyvelerde olduğu gibi taze veya kuru olarak yenebilir ayrıca pastalara ve keklere kuru meyve olarak eklenebilir. Zayıflamak için kullanılıyorsa yoğurtla karıştırmak veya ara öğünlerde yeşil çay ile birlikte tüketmek etkisini arttıracaktır.